Teknik Şartname

1- Betonarme Temeli: Temel işleri imalatı projesine uygun bir şekilde yapılacaktır. Toprak altında kalan kısımlar için gerekli izolasyonlar beton içerisine katılan kristalize melzeme veya temel altına toz serpme yada likit membran şeklinde olacaktır.

Drenaj sistemi de şehir şebeke giderinin kotuna göre temelin her cephesine drenaj sistemi kurulacaktır. Yağmur suyu kanallarına gerekli drenaj bağlantıları yapılacaktır. Bina etraflarında su birikmesi önlenecektir.

A- Binanın betonarme statik projesi TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan güncel kanun ve yönetmelikler hükümlerine uygun olarak hazırlanacaktır.

2- Beton Kalitesi: Binanın betonarme statik projesinde belirtilen beton sınıfı hazır beton kullanılacaktır. Yapı denetim kanunları çerçevesinde her betonumuzdan 7 günlük, 14 günlük, 28 günlük kırım testine kullanılmak üzere 3 örnek alınmak sureti ile beton kalitesi sürekli üst düzeyde tutulacaktır.

3- Kaba Yapı Detayı: Binaların inşaatı tasdikli proje ve eklerine uygun olarak TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genel teknik şartnamesi esaslarına kesinlikle riayetle birinci sınıf işçilik yapılacaktır. Asmolen olarak tuğla veya binayı hafifletmek için strafor Asmolen kullanılacaktır.

4- Duvar Detayları: Dış duvarlar 13,5 cm iç duvarlar gerektiğinde 13,5 cm veya 8,5 cm gaz beton ,tuğla veya ponce blok kullanılacaktır. Duvarlar Kara sıva veya, alçı sıva, saten sıva v.b uygulamalar ile kaplanacaktır.

5- Çatı Detayı: Çatı ve Teraslarda strafor, pölietilen köpük veya muadili malzemeler kullanılarak su ve ısı izolasyonu yapılacaktır. Çatılar üzerinde dolaşılabilecek bir alan olarak tasarlanmayacaktır ve herhangi bir peyzaj ve görselleştirme uygulaması yapılmayacaktır. Yağmur suları yağmur oluklarında toplanıp yağmur suyu kanalına aktarılacaktır. Müteahhit firma burada izolasyon zanaatine uygun imalat yapacaktır.

6- İzolasyon ve Cephe Kaplama: Toprak altında kalan perde betonlar için Gerekli izolasyonlar beton içerisine katılan kristalize malzeme veya temel altına toz serpme yada likit mebran şeklinde olacaktır. İzolasyon uygulamalarında kullanılan malzemenin niteliğine göre ihtiyaç olması halinde gerekli bohçalama işlemi yapılacaktır. Dış cephe mantolaması için ODE, Filli Boya, Baumit ve muadili marka XPS veya EPS (strafor) kullanılacaktır.

7- Su Deposu: Binaların mekanik projesinde belirtilen veya uygun bulunan yerine mekanik projesinde belirlenen ölçülerde su depoları yapılacaktır. Hidrofor olarak Baymak, Wilo , Standart veya muadili marka garantili ürünler kullanılacaktır.

8- Kapalı Garaj: Oto park zemini beton sertleştiricili zemin yapılacaktır. Araç park yerleri, yönlendirme tabelaları ve gidiş geliş şeritleri ile ayrılacaktır. Garaj aydınlatması sensorlu spotlarla yapılacaktır. Otoparkta belediye projesinde istenmesi durumunda yangın söndürme sistemi olacaktır.

9- Asansör ve Sığınaklar: Asansörler T.S.E belgeli 1. sınıf olacaktır. Her asansör kapısı otomatik açılır olacaktır. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenmiş niteliklerde toplam inşaat alanı ve daire sayısı baz alınarak şartnamelere uygun sığınak yapılacaktır.

10- Bina Girişi: Bina girişleri ölçü sebebiyle özel üretim birinci sınıf kaplamalı dekoratif kapı ve bina giriş holleri mimari tasarıma uygun traverten, granit, granit seramik, seramik veya 1. sınıf mermer gibi iç mimari tasarıma uygun kaplama ile kaplanacak ve bina giriş duvarları ithal boyalar ve duvar kâğıtları ile görsellik kazandırılacaktır.

11- Doğrama ve Pencere Sistemleri: Pencereler PVC pencere olarak yapılacaktır.( Pimapen , Erpen , Winsa ve muadili marka serisi kullanılacaktır.) Camlar TSE belgeli ısı hesap raporlarına uygun ölçüler 4x12x4 veya 4x16x4 ısı cam olacak şekilde kullanılacaktır.

12- Seramikler: Daire içi, hol, antre ve mutfaklarda Kale, Vitra, Kütahya veya muadili marka seramik veya porselen seramik kullanılacaktır. Banyolarda zeminlere su izolasyon malzemesi sürülmesi sonrası Kale , Vitra, Kütahya veya muadili marka seramik kullanılacaktır.

13- Parkeler: Salon ve odalarda 1.sınıf Laminant parke kullanılacaktır. Parkeler renk solması ve neme karşı kabarma korumalı markalı ve TSE ‘li olacaktır.

14- Sıhhi, Doğalgaz ve Klima Tesisatları: Temiz su, Pis su, Isıtma suyu ve Soğutma suyu tesisatı Fırat, Dizayn ,Hakan Pilsa veya muadili marka tesisat borusu kullanılacaktır. Sayaçların tamamı, müteahhit tarafından takılacaktır. Doğalgaz hattı İGDAŞ şartnamelerine uygun olarak çekilerek daire içi ısınma ve sıcak su temin edilmesi sağlanacaktır.

15- Elektrik Tesisatları: Elektrik Altyapısı gerekli borulama sonrası kablolar Öznür ,HES veya muadili marka) çekilerek daire içi sigorta panosundan dağıtılacaktır. Ana elektrik şebekesi bina içlerinde oluşturulacak elektrik odalarına taşınacak ve daire içi elektrik sayaçları burada toplanacak, ortak mahaller buradan beslenecektir. Siemens veya muadili marka sigorta ve löveler kullanılacaktır. Makel, Viko veya muadili marka anahtar ve prizler kullanılacaktır.

16- Uydu Tesisatı: Uydu anten sistemi panodan; salon, ebeveyn yatak odası, varsa mutfak ve diğer odalara direk hat çekilecektir, panoya ise daire başına 2 hat (Digiturk – TurkSAT) gelecektir.

17- Diafon Tesisatları: Mas, Audio veya muadili renkli görüntülü diafon sistemi kullanılacaktır. Kapı kontrolle bağlantı sağlanacaktır.

18- Jeneratör: TSE garantili ses izolasyonlu ortak alanların aydınlatmalarına yetecek güçte KW’si hesaplanarak konulacaktır. Jeneratör yeri kapalı oto parkta veya daha uygun bir yerde elektrik beslemeleri rahat olacak şekilde alt yapısı yapılarak seçilecektir.

19- Mobilya, Mutfak ve Kapılar: Mutfak ve banyo dolapları tefriş projesine uygun birinci sınıf lamine veya mebran kaplı malzemelerden yapılacaktır. Bina giriş ve daire giriş kapıları birinci sınıf kaplamalı çelik kapı olacak.

20- Vitrifiye-Bataryalar-Seramikler: Tüm sıhhi tesisat malzemeleri musluklar, bataryalar ECA, Artema, Kütahya ve muadili marka olacak ankastre rezervuar, seramikler, lavabolar Vitra, Kale, Kütahya ve muadili marka ürünlerinden seçilecektir.

21- Peyzaj: Bahçe çalışması peyzaj mimari projesine uygun hazırlanacaktır. havuzlar, yürüyüş alanları, ağaçlandırma, kamera sistemi, sosyal tesisler, açık ve kapalı otopark, otomatik sulama sistemi, ışıklandırma sistemi yapılacak. Müteahhit firma görsellerde gösterilen ağaçları daha kısa veya daha uzun boylarda yerlerine dikmekle yükümlüdür. Uygulama zamanında zanaatine uygun olmayacak peyzaj uygulamalarında, makul seviye eksiltme veya çoğaltma yapılabilir.

22- Standartlar ve Malzeme Tercihleri: Tüm malzemeler Teknik standartlarına uygun olacak inşaat için taahhüt edilen malzemeler kullanılacaktır. Müteahhit, arsa sahibinin inşaat zanaatı hakkında bilgisi olmadığını bilerek ürün ve kalite tercihlerini gerektiğinde kendi kullanacaktır.

23- Sosyal Alanlar: Mimari projeler ve vaziyet planlarında bulunan sosyal tesisler proje ve teknik şartlara uygun bir şekilde yapılacaktır.

info info

Bilgi Formu

erguvandemirbas
Wbahce wroof avlu LoftDragos